DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 31.08.2023 16:35:05 

BURMILLA

Stručná genetika burmil
Na genetiku dříve či později narazí každý chovatel. Některé pojmy z genetiky zní natolik odborně, že mnoho lidi odradí od dalšího zájmu. Ale pro lepší pochopení genetiky je třeba znát jejich význam. Z tohoto důvodu je zde vložen slovníček genetických pojmů, kde se pokusíme pomocí různých přirovnání tyto pojmy vysvětlit. Předem upozorňujeme, že je slovníček určen pouze pro naprosté laiky!
 
Na genetice je úžasná variabilita (různorodost). Pokud by variabilita neexistovala, rodí se všechna koťátka jedno jako druhé.  Pokud budete vědět, co který gen způsobuje, můžete s největší pravděpodobností předpovědět jakou například budou mít vaše koťátka barvu. Ale věřte, že se čas od času objeví nějaké to kotě "fialové s bílými puntíčky".
Bez takového kotěte by chov byl vlastně nuda a právě z něj  totiž jednou může vzniknout nová barevná varieta. Burmillky jako plemeno vznikly oproti ostatním plemenům vlastně nedávno, takže máme všichni šanci stát právě u zrodu nové barvy či nového znaku.
 
 
 
Barvu burmil určuje kombinace několika genů, hlavní z nich jsou :
B/b = černá/čokoládová
C/cb = plná barva/barmské ředění
D/d = zesvětlení : černá- modrá, čoko-lila
I/i = stříbro/bez stříbra
O/o = červená/bez červené
 
takže pokud si vezmeme jako příklad genetický kód kocoura Emila  Bb, Ccb, Dd, Ii  - vidíme, že je černý (B), nese vlohu pro čokoládovou (b), není na něm vidět barmské ředění (C), ale nese ho (cb) a může ho předávat dětem, je skutečně černý (D), ale nese i vlohu pro zesvětlení na modrou (d), je stříbrný (I), ale může mít zlaté děti (i).